Białka i węglowodany niezbędne

Człowiek powinien odżywiać się tak, aby dostarczać organizmowi substancji niezbędnych do jego wzrostu. Należy dietę urozmaicać i pilnować by były w niej obecne minerały i witaminy. Nie spożywajmy zbyt dużo pustych kalorii i nie przesadzajmy z mięsem, które powinno być obecne tylko w jednym posiłku dziennie.

Jest jeszcze kilka niejednych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników, które powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka.

Organizmowi do prawidłowego rozwoju potrzebne jest białko. To ono buduje nowe komórki i odnawia stare zużyte. Jednak powinniśmy jeść trzy razy więcej białka roślinnego niż zwierzęcego. Można je znaleźć przede wszystkim w ziemniakach, produktach zbożowych, orzechach i warzywach strączkowych. Organizmowi człowieka potrzebne są również węglowodany, które są dla człowieka głównym źródłem energii. Ponad połowę naszego pożywienia powinny stanowić węglowodany złożone obecne w produktach zbożowych z pełnego ziarna, w nasionach roślin strączkowych, ziemniakach, warzywach i owocach.

Nie musimy natomiast i nie powinniśmy spożywać węglowodanów czystych, które są tylko pustymi kaloriami, które nie dostarczą nam żadnych substancji odżywczych ani witamin. Czyste węglowodany to cukier z buraków cukrowych i cukier owocowy. Dlatego najlepiej potraw nie słodzić. A jeśli już jesteśmy wielbicielami słodkości, słudźmy co się da miodem, który jest o wiele zdrowszym zamiennikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>