Dobrze parzona odchudza

Nie jest już tajemnicą, że właściwości odchudzające ma zielona i czerwona herbata. Czerwona  jest produkowana w Chinach i na Tajwanie i musi dojrzewać w odpowiednich warunkach nawet do 50 lat. Działanie czerwonej herbaty polega na wspomaganiu przemiany materii, spalaniu tłuszczu, regulacji wydzielania żółci i obniżaniu poziom cholesterolu. Ma ona także właściwości moczopędne, zawiera mangan, wapń, fluor, olejki eteryczne i białko. Zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych i normalizuje ciśnienie. Skutecznie podwyższa spalanie tłuszczu i termogenezę.

Obniża również poziom złego cholesterolu, blokuje utlenianie LDL, obniża poziom cukru i sprzyja zmniejszeniu tkanki tłuszczowej. W zielonej herbacie także znajdują się polifenole, które wykazują skuteczne działanie przeciwrakowe i chronią organizm przez wpływem wolnych rodników. Jest ona bogata w witaminy i minerały, wpływa korzystnie na układ trawienny, sercowo-naczyniowy i nerwowy. Znajduje się w niej także pobudzająca teina. Kolorowe herbaty trzeba umieć właściwieprzygotować do spożycia, bo są one skuteczne tylko wtedy, kiedy  są odpowiednio zaparzone.Powinny mieć na wierzchu pianę, w której znajduje się aromat. Tworzy się ona dzięki pięciominutowym parzeniu pod przykryciem. Nie poleca się picia czerwonej lub zielonej herbaty z cukrem ani innym dodatkiem, ponieważ to neutralizuje lecznicze właściwości  herbaty. Natomiast pozostawienie listków w naparze sprawia, że herbata ma gorzki smak i szkodliwe garbniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>