Miażdżyca tętnic

Jest to choroba przewlekła. Charakteryzuje się tym, ze powstają zmiany w zwyrodnieniowo-wytwórcze w błonach środkowych i wewnętrznych tętnic. Zmiany zauważa się przeważnie w aorcie, tętnicach wiecowych oraz mózgowych. Zmiany są rzadziej spotykane w tętnicach kończyn. Do powstania miażdżycy tętnic przyczyniają się inne choroby. Przede wszystkim jest to cukrzyca, stres, zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze oraz nieodpowiedni sposób odżywiania się.

Zauważa się, że ta choroba jest częstsza u osób w starszym wieku oraz u mężczyzn. Miażdżyca tętnic prowadzi do zwężenia się światła tętnic przez co też zmniejsza się ich elastyczność. Miażdżyca nie leczona i zaniedbana prowadzi do tragicznych skutków. Jeżeli mamy do czynienia z miażdżycą tętnic mózgu może spowodować niedotlenienie mózgu, doprowadzić do zmian psychicznych a także do udaru. Miażdżyca aorty może doprowadzić do powstania tętniaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>