Unikamy tłuszczu

Powszechnie wiadomo, że w Polsce jemy za dużo tłuszczu. Uwielbiamy potrawy mięsne, lubujemy się w boczku i golonce. Wieprzowina jest obecne w naszym jadłospisie bez ograniczeń, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to mięso najmniej zdrowe. Namiętnie smażymy je na oleju lub co gorsza na smalcu, zamiast upiec w piekarniku. Zapominamy od odsączaniu potraw zanim je podamy. Niec dziwnego, ze stajemy się narodem otyłym. Oczywiście tłuszcze są w odżywianiu bardzo ważne. Jednak warto przyjrzeć się, ile tak właściwie produktów zawierających tłuszcze spożywamy ciągu dnia.

Wtedy może się okazać, że tych tłuszczy dostarczamy organizmowi zbyt wiele. Tyle, że nie jest on w stanie ich przerobić, i tłuszcz odkłada nam się na brzuchu, biodrach i ramionach. Przede wszystkim, tuszce dostarczają nam dwa razy więcej energii od węglowodanów i białka. Ponadto, wraz z tłuszczami dostarczamy organizmowi witaminy A, D i E, które do jego funkcjonowania są niezbędne. Więc małe ilości na pewno nie zaszkodzą. Tłuszcz to nie tylko smalec, olej czy masło lub margaryna. Wiele jest innych produktów, które zawierają tłuszcz. Jednak nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Taki ukryty tłuszcz zwierzęcy i znajduje się przede wszystkim w mięsie i wędlinach, ale również w serach i słodyczach, typu ciasta, torty lub  lody. A te produkty nie dość że tuczą, to jeszcze zawierają dużo cholesterolu, który zwiększa ryzyko zawału serca. Dlatego redukujmy ich ilość w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>